سوالات متداول

چگونه متوجه شوم که کودک خردسال من کمبود شنوایی دارد؟

علایم هشدار دهنده کم شنوایی عبارتند از:

در دوران نوزادی، کودک با صداهای ناگهانی مانند صدای در، از جا نمی پرد.

در چند ماه نخست، به سمت صدای مادر برنمی گردد.

در چند سال نخست، شروع به تکلم با تاخیر صورت گرفته است.

در دوران نوپایی: صدای تلویزیون را بلند می کند.

وقتی صدایش می کنید دیر پاسخ می دهد.

در دوران دبستان: در دیکته نمره ی کمتری می آورد.

اگر از پشت سر با وی صحبت کنید متوجه نمی شود.

 • در صورت شک به کم شنوایی حتماً جهت بررسی های لازم و اطمینان از وجود کم شنوایی یا میزان آن و شروع درمان مناسب هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.
آیا ابزاری جهت اندازه گیری شنوایی در کودک وجود دارد؟

کودکی که همکاری خوبی داشته باشد به راحتی می تواند با دستگاه های رایج مورد ارزیابی شنوایی قرار گیرد.

برای کودکان کوچکتر نیز روش های خاصی وجود دارد و با آموزش بازی و استفاده از ابزار خاص می توانند سطح شنوایی آن ها را تعیین کنند.

امروزه دستگاه های بسیار پیشرفته ای وجود دارد که با آن ها قادر به اندازه گیری شنوایی نوزادان نیز می باشند.

 • در صورت وجود هر گونه تردید در مورد اختلال شنوایی کودکتان به متخصص مراجعه فرمایید تا پس از بررسی در صورت وجود اختلال، کودک بتواند سریع تر تحت درمان و اقدامات لازم قرار گیرد. بسیاری از مشکلات گوش قابل درمان هستند و در مواردی که درمان دارویی وجود ندارد نیز، کودک باید از سنین هرچه پایین تر تحت آموزش های خاص قرار گیرد تا با استفاده از دستگاه های تقویت صدا و با استفاده از تکنیک های خاص گفتار درمانی، لب خوانی و تکنیک های علمی دیگر بتواند هر چه سریعتر قادر به برقراری ارتباط مناسب با محیط و مردم گردد و از نظر هوش و دیگر مراحل رشد از همسالان خود فاصله نگیرد. هر چه این اقدامات از سنین پایین تر انجام پذیرد، پذیرش درمان توسط کودک بهتر خواهد بود و کودک جایگاه مناسب تری در اجتماع خواهد داشت.
آیا انجام تست های شنوایی مرسوم، دشوار است؟

تست های روتین شنوایی، روش های غیر تهاجمی هستند. انجام آن ها هیچ گونه دردی برای فرد ندارد.

به عنوان مثال انجام تست تمپانومتری با گذاشتن هدفون (شبیه به هدفون دستگاه های صوتی) روی گوش بیمار انجام می گیرد و انجام تست های ادیومتری را می توان به انجام یک بازی برای کودک تشبیه نمود.

 • ابزارهای پیشرفته سنجش شنوایی نیز ابزارهای غیر تهاجمی (بدون درد) هستند و چون انجام اکثر تست های شنوایی نیاز به همکاری و آرامش بیمار دارد لازم است به کودک اطلاعات لازم در مورد عدم وجود درد یا مشکل هنگام انجام آزمایشات، داده شود تا کودک با اطمینان و آرامش در محل انجام تست حضور یابد.
مهمترین روش جهت تشخیص مشکلات گوش چیست؟ رادیولوژی، سی تی اسکن، تست های شنوایی یا موارد دیگر؟

انجام تست های شنوایی، تشخیص قسمت اعظم مشکلات گوش را میسر می سازد و انجام این تست ها بیشتر از روش های دیگر در تشخیص مشکلات گوش کمک می کند.

شغل من به گونه ای است که اکثرا مجبور به استفاده از گوشی موبایل هستم. آیا موبایل می تواند اثرات سوئی در گوش من ایجاد کند؟

تا این زمان به طور علمی ثابت نشده است که گوشی موبایل به طور مستقیم عارضه ای برای گوش داشته باشد ولی این یک اصل کلی است که صدای بلند می تواند برای گوش آسیب زننده باشد و در مواردی که صدا با هدفون به صورت مستقیم به کانال های گوش هدایت می گردد (مانند موارد استفاده از hands free و یا استفاده از هدفون برای گوش دادن به موسیقی)  بلندی صدا می تواند آسیب جدی تری ایجاد کند.

من با اینکه مبتلا به کم شنوایی هستم ولی حاضر نیستم از سمعک استفاده کنم. استفاده از این دستگاه هنوز در اجتماع مقبولیت ندارد. به خصوص در بچه ها استفاده از سمعک در مدرسه منجر به جلب توجه کودکان دیگر می گردد. چه راه دیگری وجود دارد؟

همان گونه که فرد با اختلال بینایی از عینک برای تصحیح بینایی خود استفاده می کند فرد مبتلا به کم شنوایی نیز نیازمند به استفاده از سمعک جهت تصحیح شنوایی خود است. توجه به این نکات ضروری است. عدم استفاده از سمعک برای کودکان در مدرسه منجر به این می گردد که کودک متوجه صحبت های معلم و دیگر دوستان خود نگردد، در نتیجه از درس عقب بماند و یا با دوستان خود نتواند ارتباط برقرار کند و از نظر هوشی و اجتماعی رشد کافی نکند.

امروزه انواع ظریفتری از سمعک به بازار آمده است که زیاد در دید قرار نمی گیرد. انواع داخل کانال سمعک کاملا در داخل کانال گوش قرار می گیرد و دیده نمی شود. استفاده از مقنعه برای دختران و بعضی مدل های مو در پسران می تواند جلوی گوش را بگیرد و مانع از دیده شدن سمعک گردد.

برای پدر بزرگ من که از کم شنوایی ناشی از کهولت سن رنج می برد، سمعک تجویز شده است ولی ایشان هیچوقت قادر به استفاده از سمعک نبوده اند و صداهای اضافی سمعک برای ایشان غیر قابل تحمل بوده است،راه حل چیست؟

در انواع جدیدتر سمعک و انواع دیجیتال آن، صداهای اضافه (به اصطلاح Noise) که در انواع قدیمی تر سمعک وجود داشت، کمتر مشاهده می گردد.

 • استفاده از سمعک های مدرن تر و بهره گیری از روش استفاده تدریجی از سمعک بدین معنی که روزهای اول در ساعات محدود از آن استفاده کند و در روزهای بعد به تدریج زمان استفاده از سمعک را افزایش دهد، باعث می شود که گوش تدریجاً به سمعک خو بگیرد و استفاده از آن برای بیمار راحت تر باشد.
گوش من جرم زیاد تولید می کند و من مجبور هستم هر چند وقت یک بار جهت شستشوی گوش مراجعه کنم. بعضی افراد می گویند نباید گوش را شستشو داد چون گوش عادت می کند و بعد از آن مجبور می شوید مرتباً جهت شستشوی گوش مراجعه کنید آیا این گفته صحت دارد؟

از نظر علمی این گفته صحت ندارد و شستشوی گوش منجر به عادت کردن گوش به شستشو نمی شود بلکه علت آن این است که بعضی گوش ها جرم (یا چربی گوش) زیاد تولید می کنند در حدی که نمی تواند به طور طبیعی از کانال گوش تخلیه گردد و در گوش می ماند و گلوله می کرد و منجر به انسداد گوش می گردد.

آیا شستشوی زیاد گوش ضرر دارد؟

تجمع جرم گوش به چند دلیل می تواند خطرناک باشد: اولاً وجود جرم گوش مانع معاینه دقیق گوش و تشخیص بیماری می گردد. لذا جهت تشخیص و درمان بسیاری از بیماری های گوش لازم است که گوش پاک باشد.

وقتی جرم به مدت زیاد در گوش بماند و یا بسیار انباشته گردد عوارض و علایم جدی می تواند در پی داشته باشد مانند درد گوش، عفونت گوش، کم شنوایی و حتی در مواردی سرگیجه، عدم تعادل، صدای گوش و علایم دیگر نیز گزارش شده است.

 • هر زمان که پزشک در معاینه گوش تشخیص جرم گوش داد و به شما توصیه کرد که جهت شستشو مراجعه کنید این کاررا انجام دهید.
آیا استفاده از گوش پاک کن را توصیه می کنید؟

خیر استفاده از گوش پاک کن را توصیه نمی کنم به چند دلیل: در کسانی که از گوش پاک کن برای خاراندن گوش و تسکین خارش گوش استفاده می کنند خود گوش پاک کن منجر به تحریک گوش و افزایش خارش می گردد.

افرادی که برای جرم گوش از گوش پاک کن استفاده می کنند، می توانند کمی از جرم را با گوش پاک کن خارج کنند ولی قسمت بیشتری از آن را به داخل گوش هل می دهند که منجر می شود آن جرم نتواند از گوش خارج گردد.

در مواردی نیز عفونت های دردناک گوش و پارگی پرده گوش در اثر استفاده از گوش پاک کن مشاهد شده است.

من در حمام گوش خود را با آب و شامپو می شویم و بهداشت گوش را خیلی مراعات می کنم پس چرا دچار مشکل گوش شده ام؟

استفاده از شامپو و صابون برای شستشوی گوش توصیه نمی شود. این مواد خاصیت قلیایی دارند و گوش را مستعد عفونت می کنند. لذا بهتر است داخل کانال گوش را شستشو ندهید. گوش سیستم های ایمنی و حفاظتی مخصوص خودش را دارد. بهترین کار عدم دستکاری گوش است.

 • حفاظت از گوش را به خود گوش بسپارید و در صورت بروز مشکل فقط به پزشک متخصص مراجعه نمایید و خودتان اقدام به درمان گوش خود نکنید.
من در محیط با سر و صدای بالا کار می کنم. می دانم که صدای بلند برای گوش آسیب رسان است. چه اقدامی باید صورت بدهم؟

استفاده از محافظ های صوتی در محیط های پر سر و صدا توصیه می گردد. می توانید از محافظ های داخل گوشی به اضافه ی هدفون(محافظ خارج گوشی) استفاده کنید  تا میزان محافظت از صدا را افزایش دهید.

 • علاوه بر استفاده از محافظ های گوش حتما با ید مورد معاینات منظم شنوایی شناسی قرار گیرید تا در صورت بروز علایم کاهش شنوایی ناشی از ترومای صوتی، اقدامات لازم برای شما صورت پذیرد.
چه مواردی در گوش و حلق و بینی می تواند منجر به معافیت از سربازی گردد؟

برخی موارد سینوزیت های مزمن، انحرافات تیغه ی بینی و کاهش های شنوایی در صورتی که از حد خاصی بیشتر باشد می تواند درجاتی از معافیت را به همراه داشته باشد.

 • برای بررسی مشکلات خود و تعیین سطح شنوایی می توانید به پزشک مراجعه کنید تا اگر موارد خاصی وجود دارد بررسی و تشخیص داده شود.
آیا برای صدای گوش من اصولاً درمانی وجود دارد؟

درمانی به صورت صد در صد برای صدای گوش وجود ندارد. ولی بعضی داروها و بعضی روش ها هستند که می توانند به بیمار کمک کنند تا با این مشکل خود کنار بیاید.

 • پزشک قدم به قدم با استفاده از داروها و آشناسازی بیمار با روش های مختلف، به بیمار کمک می کند تا بتواند از روش های مختلف تسکین صدای گوش سود ببرد و روش تسکین دهنده ی مناسب خودش را بیابد.
من از خارش مداوم گوش رنج می برم و هیچ درمانی تا کنون موفق به از بین بردن آن نشده است، چه کار می توانم بکنم؟
 • نکته ی مهم در خارش گوش این است که از خاراندن گوش خودداری کنید. خاراندن گوش خود منجر به تشدید خارش و بیشتر خاراندن آن و در نتیجه ایجاد یک سیکل معیوب می گردد. داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند، می تواند میزان خارش را کاهش دهد و به شما کمک کند که به گوش خود دست نزنید و به مرور این سیکل معیوب شکسته می شود.
عفونت های خطرناک واقعی در گوش و حلق و بینی کدام هستند؟

بعضی موارد عفونت های گوش خارجی در افراد دیابتیک، عفونت های لاله ی گوش، بعضی موارد عفونت های گوش میانی در نوزادان و کودکان، عفونت مزمن گوش که ترشحات چرکی آن قطع نمی شود، گلو درد دیفتری، التهاب سوپراگلوت، عفونت های کف دهان، عفونت بافت زیرجلدی در جلوی گردن و گلودرد های چرکی درمان نشده می توانند خطرناک و گاهی تهدید کننده ی حیات و یا عضوی از بدن باشند.

 • لازم است جهت تشخیص و درمان مناسب، سریع تر به متخصص مراجعه فرمایید.
من از درد مزمن ناحیه گوش رنج می برم و با این که تا به حال بارها مورد درمان عفونت گوش قرار گرفته ام مشکل من بر طرف نشده است، چه اقدامی صورت بدهم؟

بسیاری از موارد درد مزمن گوش از منشائی غیر از گوش است. مانند عفونت ها ویا پوسیدگی های عمیق دندان ها.

 • لازم است جهت تشخیص و رد مشکلات گوشی به متخصص مراجعه فرمایید. پزشک شما را در جهت تشخیص و درمان هدایت خواهد کرد.
پرده ی گوش من بر اثر ضربه پاره شده است. آیا تا آخر عمر از این عارضه رنج خواهم برد؟

بیشتر موارد پارگی پرده ی گوش بدون نیاز به جراحی قابل ترمیم است.

 • لازم است به پزشک متخصص مراجعه فرمایید تا توصیه های لازم (مواردی که باید از آن ها پرهیز کنید و یا کارهایی که باید انجام دهید) را به شما توضیح دهد و در صورت وجود عفونت آن را درمان نماید تا شروع ترمیم پرده ی گوش آغاز گردد.
کودک من هر بار سرما می خورد بلافاصله دچار عوارض گوش می گردد. چه باید بکنم؟

بعضی موارد سرماخوردگی باعث می شود شیپور استاش گوش( که اندام تنظیم فشار گوش است) خوب کار نکند و گوش مستعد عفونت گردد. این موارد عبارتند از آلرژی ها، انسداد بینی، بزرگی لوزه ی سوم، شکاف کام، شکاف کام مخفی و شکل آناتومیک شیپور استاش در کودکان.

 • بعضی از این موارد با دخالت جراحی و یا دارویی قابل برطرف کردن هستند. لذا در صورتی که کودک شما مکرر دچار عفونت های گوش میانی می گردد لازم است با پزشک متخصص خود مشورت نمایید تا در صورت نیاز به مداخلات دارویی یا جراحی، راهنمایی لازم را دریافت نمایید.
من هر بار که به ارتفاعات می روم دچار مشکلات گوش می گردم، گوشم صدا می دهد و یا گرفتگی یا درد پیدا می کند. چه باید بکنم؟

افرادی که شیپور استاششان قادر به تنظیم کامل فشار گوش نیست ممکن است در ارتفاعات دچار مشکل گردند. این مشکلات بیشتر هنگام پایین آمدن از ارتفاع حادث می شود. حتی در افرادی که مسافرت هوایی دارند هنگام نشستن هواپیما امکان بروز این مشکلات بیشتر است.

 • لازم است هنگام تغییر ارتفاع، آب دهان خود را به طور مکرر قورت دهید (از جویدن آدامس های بدون قند و یا آب نبات های ترش کمک بگیرید) یا مکرر خمیازه بکشید تا به شیپور استاش خود کمک کنید فشار گوش را تنظیم کند. در صورت تداوم مشکل و یا مکرر تکرار شدن آن، جهت بررسی علت اختلال و دریافت درمان مناسب مراجعه نمایید.
من از عفونت مزمن گوش رنج می برم و پزشک به من گفته است که نیاز به جراحی گوش دارم. آیا جراحی من مشکل خواهد بود؟

وسعت جراحی گوش بستگی به درجه و عمق بیماری شما دارد. جراحی شما می تواند از یک جراحی ساده و سرپایی مانند پیوند زدن پرده ی گوش تا یک جراحی وسیع و یا حتی چند مرحله ای گوش متغیر باشد.

 • متخصص جراح گوش شدت بیماری شما را تشیخص می دهد و شما را در جهت انجام مراحل درمان راهنمایی می نماید.
کودک من مدتی است دچار ترشحات چرکی بینی است که فقط از یک سوراخ بینی خارج می گردد و متاسفانه با این که چند دوره با آنتی بیوتیک درمان شده است ولی موثر نبوده است. چه کار باید بکنم؟

ترشح چرکی از یک سوراخ بینی اغلب یک علت واضح دارد و آن وجود جسم خارجی در بینی است.

 • جهت بررسی وجود یا عدم وجود آن حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.
زخم دهان من طولانی مدت شده است و نگرانم کرده است. نمی دانم برای اطمینان از سلامت خود به کجا مراجعه کنم؟

اگر زخم دهان مزمن باشد یعنی بیش از سه هفته طول کشیده باشد، تشخیص هایی مطرح می شود که نیاز به بررسی و توجه بیشتر پزشک را دارد. زخم ها ممکن است به صورت پلاک های سفید یا قرمز رنگ باشند که نوع قرمز رنگ آن خطرناک تر است.

 • زخم مزمن دهان خود را جدی بگیرید و جهت بررسی علت آن به پزشک متخصص مراجعه نمایید. به خصوص افرادی که سیگار می کشند زخم دهان را باید جدی بگیرند و تا حصول اطمینان از عدم وجود مشکل جدی، بررسی های پزشکی را دنبال نمایند.
گاهی به صورت یک طرفه دچار تورم بنا گوش می شوم بخصوص وقتی که غذاهای ترش می خورم این تورم بیشتر مشخص می شود. آیا نیاز است به پزشک مراجعه کنم؟

گاهی اوقات انسداد در مجاری غدد بزاقی منجر به تورم مکرر آن می گردد. در صورت وجود این علایم نیاز به بررسی غدد بزاقی و مجاری آن است. در صورتی که تورم با درد و قرمزی همراه باشد، عفونت غده ی بزاقی روی داده است و نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ویژه می باشد.

 • جهت تشخیص و شروع درمان مناسب نیاز است که به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.
اخیرا متوجه توده ای در ناحیه بنا گوش شده ام ولی از ان جا که توده دردی نداشته است آن را پیگیری نکرده ام. آیا توصیه می کنید جهت بررسی آن مراجعه نمایم؟

بله، توده های غدد بزاقی اکثرا بدون درد هستند و عدم وجود درد نشانه ی خوش خیم بودن توده نمی باشد.

 • لازم است جهت بررسی توده و تشخیص نوع آن حتماً به پزشک مراجعه نمایید.
مدتی است که مبتلا به گرفتگی صدا شده ام. نگران هستم گرفتگی صدای من دائمی شود برای رفع آن چه کار باید بکنم؟

اگر گرفتگی صدا بیش از یک ماه طول کشیده باشد و اگر سابقه مصرف سیگار دارید حتماً علایم خود را جدی بگیرید و جهت انجام بررسی های تشخیصی مراجعه نمایید. غیر از سیگار کشیدن، بعضی موارد که منجر به ورم خوش خیم تارهای صوتی یا ایجاد ندول در آن می شوند، استفاده ی نا به جا از تارهای صوتی مانند فریاد کشیدن ها، سرماخوردگی و آلرژی می باشد.

 • پزشک پس از بررسی و اطمینان از عدم وجود ضایعات بدخیم با تجویز داروهای مناسب شما را در جهت بهبود هدایت خواهد کرد.