راهنمای بیماران

((  نکات مهم جهت بیماران برای مطالعه قبل از جراحی بینی )) 

 

لطفأ نکات زیررا قبل ازعمل جراحی بخوانید و با آن آشنا شوید. شما با رعایت کردن دقیق این نکات در به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن از عمل جراحی تان کمک خواهید کرد. اگر سوالی برای شما به وجود آمد با من در تماس باشید. این لیست رابه اتاق عمل ببرید و از روز عمل جراحی شروع به رعایت آن کنید.
***لطفاً سابقه هرگونه بیماری (قلبی- فشار خون- کلیوی – کبدی- دیابت و … ) و یا هر موردی که جهت ایمنی شما درحین جراحی لازم می باشد را به تیم پزشکی اطلاع دهید.***  چند روز قبل از عمل  ، کشیدن سیگار ، قلیان ، مصرف آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین و وارفارین را قطع کنید.
*** اگر به داروی خاصی حساسیت دارید ( مثل پنی سیلین و …… ) حتما اطلاع دهید. برخی داروها نظیر داروهای ضد فشارخون یا ضد تشنج باید حتماً به طور کامل مصرف شوند لذا در این موارد پزشک خود را در جریان بگذارید.
*** حداقل تا چند هفته بعد از عمل از کشیدن سیگار خود داری کنید . کشیدن سیگار به دلیل ایجاد اختلال در جریان خون سطحی پوست می تواند ترمیم پوست را مختل نموده  و منجر به ایجاد اسکار یا جای زخم گردد .
*** محیط خانه را برای بعد از عمل آماده کنید : بالشهای فروان، کتاب ها، مجلات، روزنامه ها، تلویزیون، کنترل از راه دور، نوارهای ویدیوئی، سی دی های مورد علاقه، مرطوب ساز، اسپری بینی، بطری های آب سرد، سطل در پوشدار برای مواقع استفراغ از جمله وسایلی اند که باید تهیه کنید.
*** پنجره ها را تاریک کنید تا در هنگام روز نیز بتوانید بخوابید .
*** تلفن همراه ، بی سیم یا سیستم اینترکام را در کنار خود داشته باشید تا در صورت لزوم از آن ها استفاده کنید.
*** برای ۲ هفته غذا آماده و فریز کنید .
غذاهای زیر توصیه می شوند:
 ***پروتئین ها، سوپ، ژله، غذاهای یخ زده، ماست، پنیر، آب میوه،  پروتئین زیاد مصرف کنید. چون پروتئین به خوب شدنتان کمک می کند. بهتر است از خوردن غذاهای پرنمک خودداری کنید چرا که باعث افزایش تورم می شود .
*** شب قبل از عمل جراحی حمام بگیرید، بهتر است موهای داخل بینی خود را شیو نمایید. آقایان قبل از جراحی ریش و سبیل خود را اصلاح فرمائید و خانم ها بدون آرایش مراجعه فرمایند .
*** شام سبک میل بفرمایید و در صورتی که برای شما قرصی تجویز شده است آن را با کمی آب میل نمایید. صبح روز عمل ناشتا بمانید. بهتر است حدود ۱۰-۱۲ ساعت قبل از جراحی چیزی نخورده باشید.
***در ۴۸ ساعت اول بعد از عمل می توانید برای کاهش تورم و کبودی ، کمپرس سرد ( یخ خرد شده و یا پد های مخصوص این کار که آن را قبلأ در فریزر قرار داده اید ) را درون پارچه پیچیده و آن را در اطراف بینی ، روی گونه ها و یا روی پیشانی قرار دهید. روی اسپلینت بینی فشار وارد نکنید و هرگز یخ را مستقیما روی پوست صورت نگذارید.
***حدوداً تا ۵ ساعت بعد از عمل نبايد چيزی ميل كنيد. حدوداً ۵ ساعت بعد از عمل ابتدا كمی آب می آشاميد اگر چنانچه مشكلی نداشتيد يك ربع بعد مختصری آب ميوه خواهيد آشاميد و بعداز آن می توانيد از غذاهای نرم استفاده كنيد و از روز سوم به بعد هر چه خواستيد می توانيد ميل كنيد .
 *** در روز اول بعد از عمل ممکن است ترشحات خونابه ای از بینی وجود داشته باشد که در اکثر موارد تا روز بعد خود به خود کاهش می یابد.
*** در بعضی موارد تورم دور چشم ها در شب اول به وجود می آید. این تورم از روز دوم رو به بهبود خواهد بود.
*** بعد از عمل، اسپلینت روی بینی تقریبا به مدت یک هفته باید روی بینی باقی بماند و در مطب برداشته خواهد شد. از خیس کردن، دستکاری ، برداشتن یا تعویض چسب یا قالب ( اسپلینت ) بینی بدون اجازه پزشک ، خود داری کنید چون ممکن است باعث بد شکلی بینی شما شود .
*** در صورتی که به هر دلیل چسب ها یا قالب ( اسپلینت ) بینی خیس یا از جای خود جدا شد با پزشک خود در میان بگذارید.(روزی که جهت برداشتن گچ تعیین شده می¬توانید حمام کنید ولی گچ را از روی بینی برندارید.)
*** اسپلینت بینی را مطلقا تکان ندهید تا بینی شما بی حرکت باقی بماند ولی در صورت لزوم می توانید پانسمان زیر بینی را عوض کنید.
***حتی الامکان به پشت بخوابید. سعی کنید هنگام خواب زیر سرتان بلند باشد، می توانید از یک یا دو بالش استفاده کنید و یا به حالت نیمه نشسته بخوابید. از خوابیدن به پهلوها به مدت یک هفته خود داری نمایید.
***درصورتی که درطی هفته اول داخل بینی شما پانسمان باشد برای جلوگیری ازخشک شدن دهان ، شب ها یک گاز خیس روی دهان خود بگذارید . می توانید برای مرطوب نگه داشتن هوای اتاق از دستگاه بخور استفاده نمایید. از مرطوب کردن گچ و چسب ها خودداری نمایید. در صورت خشکی لب استفاده کنید. A+D از پماد ویتامین
*** در طی روزهای اول پس از جراحی بهتر است گوشت و مواد مغذی دیگر ابتدا در مخلوط کن نرم شود تا جویدن کمتری لازم باشد.از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی مدت نیاز دارند خودداری کنید. همچنین از خوردن چای و قهوه داغ در این روزها اجتناب شود .
*** بجز این موارد، شما هیچ گونه محدودیت غذایی دیگری ندارید. به تجربه دیده شده است استفاده از آناناس و آب کرفس در کاهش تورم بینی بعد از جراحی مؤثر بوده است. نوشیدن مایعات کافی مانند آب،میوه و سوپ به رفع خشکی دهان کمک می‌کند..
 *** از روز سوم به بعد كارهاي سبك مثل كارهاي سبك منزل , كارهاي اداري , كار با كامپيوتر و … .. بلامانع است.
*** تا زمانی که برای شما مقرر شده است از فین کردن خودداری کنید. در صورت لزوم می توانید بینی خود را به آرامی با دستمال کاغذی پاک کنید.
*** در صورت بروز عطسه ، حتما دهانتان را باز و از راه دهان عطسه کنید.
*** دندان هایتان را فقط با یک مسواک نرم به آرامی پاک نمایید. از دستکاری کردن لب بالا خودداری کنید تا بینی بی حرکت باقی بماند.
*** حتی الامکان از پایین انداختن سر خودداری کنید . هنگام مطالعه ، کتاب و یا صفحه مانیتور را درسطح بالاتری قراردهید . پایین انداختن سر سبب تورم بینی می گردد.
*** می توانید صورتتان را با احتیاط به گونه ای بشویید که پانسمان و چسب ها خیس نشود. طی هفته اول که پانسمان و چسب ها برداشته نشده اند از دوش گرفتن در حمام وشستن مو ها خودداری کنید مگر این که کسی را داشته باشید که از پشت سر موهایتان را بشوید.
*** به مدت یک هفته از لباس هایی که در جلو و یا پشت بسته می شوند استفاده کنید تا در موقع پوشیدن احتیاج نباشد یقه از سر و گردن عبور کند. از پوشیدن پولیور، تی شرت های یقه تنگ و لباس های یقه اسکی خودداری کنید.
*** از خندیدن، ایجاد حرکات زیاد در صورت، مکالمات تلفنی و یا فعالیت های اجتماعی زیاد یا طولانی مدت، به مدت حداقل ده تا چهارده روز خودداری کنید. در موقع خندیدن ،گونه ها را بین دوانگشت شست و میانی نگه دارید.
*** از فعالیت های فیزیکی شدید خودداری کنید و استراحت بیشتری نسبت به معمول داشته باشید.
*** اولین ویزیت بعد از عمل، یک هفته بعد جهت برداشتن پانسمان، اسپلینت و بخیه ها صورت می گیرد. قبل از مراجعه می توانید دوش سبکی بگیرید و دارویی که برای شما تجویز می گردد را میل نمایید و مراجعه کنید. در نظر داشته باشید بعد از مصرف داروهای فوق رانندگی ممنوع می باشد .
***  زمان خارج کردن تامپون بینی بسته به تصمیم جراح شما بین ۳ تا ۷ روز بعد از عمل خواهد بود . خارج کردن تامپون ( فتیله ) حتما باید توسط پزشک یا پرسنل آموزش دیده در این زمینه که مورد تائید جراح شما است در مطب یا بیمارستان انجام شود. از خارج کردن تامپون بینی بطور سرخود یا توسط افراد دیگر خودداری کنید چون ممکن است منجر به عوارضی گردد.
 *** در مواردی که توام با جراحی پلاستیک بینی،جراحی انحراف تیغه بینی نیز انجام شده باشد،در بسیاری از این موارد ورقه‌هایی از جنس سیلیکون به طور موقت در دو طرف تیغه بینی قرار داده می‌شود تا از چسبندگی و عود انحراف جلوگیری شود.این ورقه‌ها معمولا بین هفته اول تا سوم توسط جراح از داخل بینی بیرون آورده می‌شوند، از دستکاری آنها خودداری فرمائید.در صورت لخته شدن و انسداد لوله با خون و ترشحات ، بینی خود را با سرم نمکی شستشو دهید تا امکان تنفس مجدد برقرار گردد.
*** پس از خارج شدن تامپون ( فتیله )، تنفس از راه بینی به طور موقت بهبود می یابد ولی مجددا به علت تورم ممکن است تا ۳-۲ هفته تنفس از راه بینی کمی دشوار و با احساس گرفتگی همراه باشد که بعدا بهبود خواهد یافت.
*** شما به هنگام برداشتن گچ تغييرات انجام شده را خواهيد ديد اما حدود يک سال طول مي كشد تا ورم بيني به طور كامل برطرف شود.
*** بعد از این که پزشک اسپلینت بینی تان را برداشت می توانید پوست بینی تان را با صابون ملایم به نرمی بشویید. به محض برداشتن پانسمان می توان از مواد آرایشی استفاده نمود.
*** پس از خارج شدن تامپون بینی، بینی خود را با اسپری های نمکی به آرامی روزانه دو تا سه بار شستشو دهید و شب ها با پمادی که برای شما تجویز می گردد چرب نمایید به نحوی که چسب های روی بینی خیس یا چرب نگردد. این کار در تمیز و باز نگه داشتن راه های هوایی بینی بسیار مفید است.
***اکثر بخیه های درون بینی شما نیازی به کشیدن ندارد و به مرور زمان ( معمولا تا حدود ۴۰ روز بعد از عمل ) خودبخود جدا و خارج می شود که نباید شما را نگران کند. اجسام سفتی که در مدخل بینی احساس می شوند ، مربوط به بخیه های داخلی بینی شما هستند. اینها به مرور زمان برطرف خواهند شد.
*** اگر بعد از برداشتن پانسمان و اسپلینت، چشم ها و لب بالا کمی تورم و تغییر رنگ داشت نگران نباشید، این علامت معمولأ در عرض ده تا بیست روز بعد از عمل برطرف خواهد شد. در بعضی بیماران ممکن است شش ماه زمان لازم باشد تا تمام تورم به طور کامل فروکش کند.
*** بعد از عمل کبودی دور چشم وجود نخواهد داشت. موارد معدود کبودی بعد از عمل می تواند به دلیل حرکت دادن زیاد سر، مصرف داروهای ضد انعقاد خون قبل از عمل ، تهوع و استفراغ و زور زدن بعد عمل ، بیماریهای انعقاد خون ( که ممکن است در آزمایشات معمولی تشخیص داده نشود ) و همزمان شدن عمل با دوران عادت ماهانه در خانمها باشد.
*** از فعالیتهای شدید ،بلند کردن اشیاء سنگین و فعالیت ورزشی تا چهار هفته و از مقاربت تا دو هفته خودداری کنید. گردش و راه رفتن مفید است ،به شرط آن که خسته نشوید.
*** جوش زدن پوست بینی بعد از عمل ، اغلب ناشی از حساسیت به آنتی بیوتیک ، حساسیت به چسب ، عدم مراقبت پوست در زمان وجود قالب بینی و استرس بیمار است. در صورتی که خفیف باشد خوبخود بهبود می یابد. در موارد شدید باید با متخصص پوست مشاوره نمائید.
*** به مدت یک ماه شنا نکنید چون امکان آسیب دیدگی در هنگام شنا وجود دارد و بهتر است تا دو ماه پس از عمل از شنا در استخر حاوی آب کلر دار ( مثل استخر های عمومی ) خودداری گردد ، چون کلر آن ممکن است به بینی آسیب برساند.. به دلیل بی حس بودن بینی و امکان سوختگی ، استفاده از سونای خشک یا مرطوب تا دو ماه پس از عمل توصیه نمی شود.
*** به مدت شش هفته بعد از عمل جراحی از تابش مستقیم اشعه خورشید یا لامپ های خورشیدی مطلقأ اجتناب کنید. گرما ممکن است سبب تورم بینی گردد.بعلاوه نور آفتاب اشعه ماوراء بنفش دارد که باعث ضخامت پوست و تغییر شکل آن می شود . نور آفتاب روی برف و آفتاب کوهستان و نور غیر مستقیم آفتاب هم همین اثر را دارد.
*** به مدت حداقل شش هفته از عینک های معمولی و یا آفتابی که روی پل بینی قرار می گیرند استفاده نکنید. ما به شما روش چسب زدن عینک روی پیشانی به نحوی که به بینی فشار وارد نیاورد، را آموزش خواهیم داد.
*** بینی « زیبا» الزاما در لمس هم صاف و متقارن نیست . مهم نمای کلی بینی در « نگاه » است. نامنظمی های بینی که تنها « لمس می شوند» اما « دیده نمی شوند» ، فاقد اهمیت هستند.
 *** قضاوت در مورد شکل نهائی بینی نیاز به گذشت حداقل چند ماه و گاهی یک سال زمان دارد ( در بینی های «گوشتی» تا ۳ سال) . در قضاوت کردن در مورد نتیجه عمل به هیچ وجه عجله به خرج ندهید. در ماه اول بعد از عمل بینی شما متورم و بزرگ به نظر می رسد. به ویژه نوک آن بزرگ و قدری سربالا تر از حد مطلوب شما به نظر می رسد. این مساله نباید شما را نگران کند.
*** فقط داروهایی را که پزشک معالجتان تجویز کرده است مصرف کنید.
*** نسخه داروها را قبل از عمل تهیه کنید.
*** در صورتی که به داروی تجویز شده حساسیت دارید یا با مصرف آن دچار عوارض شده اید ، بلافاصله با پزشک خود در میان بگذارید. چنانچه بعد از ترخیص و مصرف داروها علائمی نظیر تهوع ، استفراغ ، تنگی نفس ، اسهال ، بثورات پوستی ، تب (درجه حرارت زیر زبانی بالای ۳۸ درجه) و یا درد و قرمزی افزایش یابنده درموضع عمل بروز کرد ، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

 *** نکات روانشناسی بعد از عمل***

*** بعد از انجام جراحی مدت دو ماه طول می کشد تا بینی تقریبا شکل جدید خود را نمایان سازد و زیباییش آشکار گردد .
در این مدت باید صبور باشید و از نگرانی بیمورد در مورد ورم یا بزرگی بینی بپرهیزید. در ۶ ماه اول بعد از عمل ،بسیاری از اطرافیان در مورد بینی شما اظهار نظر می نمایند و ممکن است عمدا یا سهوا خاطر شما را آزرده سازند .
*** به اظهار نظر دوستان و اطرافیان در مورد شکل بینی خود توجه نکنید. مقایسه کردن نتیجه عمل بینی خود با سایرین اقدام نادرستی است و جز آسیب روحی شما نتیجه ای در بر نخواهد داشت.
*** شما باید آمادگی روحی برخورد با این مساله را در خود ایجاد نمایید . معمولا بعد از جراحی با وجود افزایش زیبایی بینی و صورت شما ،ممکن است اشکالات بسیار کوچکی وجود داشته باشد که توجه دوستان را جلب نماید ولی شما باید به خاطر داشته باشید که این اشکالات جزیی، اولا اجتناب ناپذیر است و ثانیا در کل اهمیت ناچیزی دارند .
*** اگر در مورد مسئله ای نگران هستید که به نظر شما مهم است با من در تماس باشید.
 (( اعتماد به نفس داشته باشید، از زیبایی خود لذت ببرید و ذهن خود را به آنها مشغول نسازید )).

دکتر کتایون انصاری

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی